Życie nie tylko snem

ŻYCIE NIE TYLKO SNEM

OPOWIEŚĆ O NIEZWYKŁEJ WRAŻLIWOŚCI, O RODZINNYM DZIEDZICTWIE, O POSZUKIWANIU WŁASNEJ DROGI. TAKŻE O SZCZĘŚCIU, KTÓRE JEDNAK SIĘ ZDARZA.

Książnica Pruszkowska oraz Spółdzielczy Dom Kultury zapraszają na spotkanie z Barbarą Młynarską-Ahrens i Jerzym Sosnowskim promujące książkę ich autorstwa Życie nie tylko snem.

31 maja, w piątek o godzinie 18.00 w Spółdzielczym Domu Kultury przy ulicy Hubala 5.

WSTĘP WOLNY

Nie sądziłem, że zajmę się literaturą faktu. Ale kiedy Basia zaczęła opowiadać, uświadomiłem sobie, że mówi o czasach i sprawach, wokół których krążyłem przez lata, zwłaszcza prowadząc audycję Trójkowy wehikuł czasu. O dziewiętnastowiecznym (!) wychowaniu zderzonym ze „swinging Warsaw” (jazz, rock and roli, Hybrydy, szkoła aktorska). O Francji w 1968 roku. O stosunkach polsko-niemieckich. O promocji naszej kultury w Szwajcarii, czemu Basia oddaje się od przeszło trzech dekad. O niezwykłej rodzinie i intensywnej, choć niekiedy skomplikowanej więzi z bratem Wojciechem. Przekonajcie się sami, jak wyjątkową osobą jest współautorka i zarazem bohaterka tej książki.

Jerzy Sosnowski

„Ona przejdzie obok życia” – ta przepowiednia ciotki chiromantki wracała do Barbary Młynarskiej jak bumerang.

W młodości zawsze w czarnym kapeluszu, dlatego nazywana „Kardynałem”; aktorka, poetka, kolekcjonerka rodzinnych pamiątek. Od lat w Szwajcarii. Siostra Wojciecha Młynarskiego. Dzieciństwo spędziła w rodzinie o wielopokoleniowych tradycjach, w domu rodziców matki – Cecylii i Tadeusza Zdziechowskich w Komorowie. Wychowywana, jakby XIX wiek trwał w najlepsze, szybko doświadczyła, czym jest bieda, lęk przed groźną chorobą, samotność, odrzucenie.

Strażniczka rodzinnego archiwum. Ma pamięć absolutną. Jej opowieści pełne są anegdot o najbliższych, o minionych czasach i niezwykłych artystach, o rodzinach Młynarskich, Zdziechowskich, Rubinsteinów. Poznajemy ich nieoficjalnie, z dala od kamer, mikrofonów i światła rampy. Towarzyszymy Barbarze, gdy Artur Rubinstein o trzeciej nad ranem pije przy niej zsiadłe mleko, dowiadujemy się, że mieszkanka pałacyku sąsiadującego z willą Neli i Artura Rubinsteinów – księżna Grace Kelly – przekradała się tylnymi drzwiami do Neli, żeby jeść bliny… Wspomnienia są bogato ilustrowane niepublikowanymi wcześniej fotografiami i rysunkami, a towarzyszą im wiersze i piosenki.

Historie opowiedziane przez Barbarę spisał z wirtuozerskim wyczuciem, momentami delikatnie, momentami drapieżnie, czasem tonem lekkim, czasem bardzo poważnie utalentowany pisarz, publicysta i dziennikarz radiowy Jerzy Sosnowski. Ten duet stworzył wyjątkowe dzieło. To więcej niż biografia. To opowieść o niezwykłej wrażliwości, o rodzinnym dziedzictwie, o poszukiwaniu własnej drogi. Także o szczęściu, które… czasem się jednak zdarza.

Źródło: muza.com.pl

BARBARA MŁYNARSKA-AHRENS – poetka, aktorka, ambasadorka kultury polskiej w Szwajcarii. W latach 1966-1968 grała w Teatrze Powszechnym w Warszawie, a w latach 1968-1971 na scenie Teatru Narodowego. Występowała w spektaklach teatralnych i telewizyjnych, m.in. Kolumbach, Damach i huzarach, Beniowskim, Rzeczy listopadowej.

Od ponad czterdziestu pięciu lat mieszka w Szwajcarii. Uhonorowana wieloma wyróżnieniami za zasługi w upowszechnianiu kultury7 polskiej, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” oraz medalem „Gloria Artis”.

JERZY SOSNOWSKI – pisarz, publicysta, historyk literatury polskiej. Autor powieści m.in. Apokryf Aglai (2001), Wielości a n (2001, Nagroda Fundacji Kościelskich) i (2017), zbioru esejów7 Co Bóg zrobił szympansom? (2015, Nagroda im. ks. Józefa Tischnera), a także rozmowy z Jerzym Bralczykiem, Andrzejem Markowskim i Janem Miodkiem Wszystko zależy od przyimka(2014). W latach 2001- 2016 dziennikarz radiowej Trójki, obecnie

współpracuje z Radiem TOK FM. Jest członkiem Rady Języka Polskiego PAN i redakcji kwartalnika „Więź”. Prowadzi blog.-jerzysosnowski.pl.