• Academica

Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

ŻYCIE PUBLICZNE I SPOŁECZNE PRUSZKOWA DO ROKU 1921

NOWOŚĆ !!!

 

Mirosław Warzyński

ŻYCIE PUBLICZNE I SPOŁECZNE PRUSZKOWA DO ROKU 1921

ISBN 978-83-62144-50-1

16 x 23 cm, 224 strony, 88 stron wkładki ilustracyjnej, liczne ilustracje w tekście, oprawa twarda, szyta

cena 45 PLN

 

 

 

Książnica Pruszkowska ma przyjemność zaprosić do lektury swojej najnowszej publikacji, mającej na celu wyjaśnić tajemniczy fenomen naszego Miasta – niezwykłą aktywność społeczną pruszkowian od zarania dziejów do przetworzenia się w prężny ośrodek miejski.

Praca doktora Mirosława Wawrzyńskiego jest pierwszą syntezą wszystkich zjawisk, które doprowadziły od pól folwarcznych do przemysłowego miasta.

 Życie publiczne i społeczne Pruszkowa – oraz samo miasto – kształtowały się w wyniku oddzielnych, przypadkowych interwencji i regulacji rosyjskiego oraz niemieckiego państwa związanych z formowaniem się nowego ładu ekonomicznego XIX wieku – kapitalizmu. Takie zdarzenie można opisać mianem outliery, czyli niezwykle rzadkiej, pojedynczej sytuacji leżącej poza standardowym prawdopodobieństwem, czyli nigdy nie powtarzającej się. Uruchomiła ten cały długi proces sekwencja odrębnych czynników bezpośrednich i pośrednich w otoczeniu ogólnym – makrootoczeniu.

Na koniec można stwierdzić, że o ile życie publiczne i społeczne Pruszkowa w opisywanym okresie kształtowało się pod wpływem instytucjonalnej interwencji władz rosyjskich i niemieckich, to jednak kluczową rolę odegrała właściwa reakcja władz lokalnych, które dopasowały się do wymogów chwili. Ludzie ci potrafili wspólnie działać, myśleli w kategoriach miejscowego dobra publicznego, czego wspaniałym, choć nie do końca spodziewanym, rezultatem okazało się w 1916 roku samodzielne miasto, a wkrótce niepodległa Polska.