• Academica

Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

NARODOWE CZYTANIE 2017

Narodowe Czytanie w Filii Nr 7

Filia Nr 7 Książnicy Pruszkowskiej po raz kolejny zorganizowała akcję Narodowe Czytanie. W piątek, 8 września czytaliśmy wspólnie „WESELE”.

W role najważniejszych osób dramatu wcieliła się młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz Szkoły Podstawowej Nr 6 w Pruszkowie.

Wice Prezydent Michał Landowski przyjął na siebie podwójny ciężar – roli Dziennikarza oraz Poety,

 

natomiast Najstarszy Pruszkowski Bibliotekarz zadowolił się rolą Pana Młodego .

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali na pamiątkę specjalne dyplomy okolicznościowe a aktorzy dodatkowo egzemplarze „Wesela”.

Dziękujemy młodzieży i ich wychowawcom – Pani Iwonie Hajduk ze Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz Pani Annie Michalskiej ze Szkoły Podstawowej Nr 6 za udział w czytaniu,

a ogromne i specjalne podziękowania kierujemy do Zespołu „PRUSZKOWIACY” za wypożyczenie strojów. Bez Was to  „Wesele” nie byłoby „Weselem”.

Akcję uwiecznił Andrzej Tomasz Malczyk, Krystyna Stępień  oraz Pruszkowska Telewizja Kablowa.

Więcej fotografii w naszej Galerii.

 

_______________________________________________________________

 

Wesele Stanisława Wyspiańskiego jest lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku.

Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji.

(…) warto po raz kolejny, mam nadzieję – bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu Wesele ‒ tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. Przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu, arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego – przekonywał w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Słowackiego.

„Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień” – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach.

 Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.