Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Ocalona w Pruszkowie

IMG_3068

11 maja gościliśmy w Pruszkowie Ritę Ross

Rita Ross, autorka wydanej przez Książnicę Pruszkowską książki Trzy imiona, przyjechała do nas z Australii wraz z mężem, synem, synową, wnukiem i jego narzeczoną. Nie bez przyczyny zaprosiła tak liczną grupę przedstawicieli swojej rodziny. Jak wielokrotnie podkreślała podczas tej wizyty – przyjazd ten miał dla niej ogromne znaczenie i nosił wymiar symboliczny. Jej kilkugodzinny pobyt w Pruszkowie obfitował w liczne wzruszające zdarzenia i nieoczekiwane spotkania.

Pierwszym miejscem, które odwiedziła był dom przy ulicy Majowej 12. To tu w czasie ostatniej wojny spędziła blisko trzy lata, ukrywana wraz z rodzicami i rodziną Bermanów przez Łucję i  Antoniego Klimków – zwykłą, pruszkowską rodzinę. Wreszcie, po 71 latach mogła wyjrzeć przez maleńkie okienko na poddaszu, przez które w tamte upiorne dni wyglądać jej nie było wolno. Tu spotkała się dziś z Zofią Krzyżanowską – córką Łucji i Antoniego – oraz jej rodziną.

Spotkań wzruszających nastąpiło znacznie więcej, kiedy wieczorem dotarła do Pałacu Sokoła na wieczór autorski.

Przed wejściem przywitała ją dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Danuta Parys, gospodyni Pałacu oraz prezydent Jan Starzyński, gospodarz miasta.

IMG_3062

Natomiast wewnątrz, w Sali Koncertowej oczekiwał ją tłum czytelników – nie tylko z Pruszkowa.

IMG_3079

A potem odpowiadała na pytania i opowiadała o swoim dawnym życiu, opisanym w książce.

IMG_3077

Kiedy ciężar wspomnień okazywał się zbyt duży i dławiło ją wzruszenie, w sukurs przybywały uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki – Blanka Bujalska, Anna Kraciuk i Angelika Flichta – które uzupełniały jej wypowiedzi, czytając odpowiednie fragmenty z książki.

IMG_3109

Słowa naszego Gościa uzupełniała również odpowiednia muzyka i prezentacja multimedialna ilustrująca opowiadane wspomnienia.

IMG_3085

To był ogromnie poruszający wieczór. Dla wszystkich.

IMG_3108

IMG_3113

Były łzy wzruszenia, były kwiaty od Prezydenta i od Książnicy Pruszkowskiej.

Dziękujemy Ci, Rita!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dziękujemy również wszystkim, którzy przyczynili się do efektu końcowego: pani Danucie Parys za gościnę, prezydentowi Janowi Starzyńskiemu za obecność, uczennicom Liceum Kościuszki oraz ich opiekunce – pani Katarzynie Zegadło-Gałeckiej za współpracę, akustykom, Pawłowi Ratyńskiemu za prezentację, mediom za życzliwość. A przede wszystkim – naszym Czytelnikom za to, że znów nie zawiedli.

Fotografie: Tomasz Malczyk i Adam Trąbiński z Głosu Pruszkowa. Więcej w naszej Galerii.

 

gp258 (4)