Uroczystość w Filii nr 7

1 MARCA – NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

DSC02677

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto ustanowione ustawą Sejmu RP w roku 2011 dla uczczenia niezłomnych bohaterów. Żołnierze ci, nie złożyli broni po zakończeniu II Wojny Światowej, ale dalej walczyli o niepodległe Państwo Polskie. Przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

DSC02671

W organizację obchodów szóstej rocznicy Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych włączyła się również Filia nr 7 Książnicy Pruszkowskiej.

W uroczystym spotkaniu udział wzięli: czytelnicy seniorzy, Krystyna Pawlińska i żołnierz m.in. ZWZ i AK Józef Charasymiec, Dyrektor Książnicy Pruszkowskiej Grzegorz Zegadło oraz uczniowie klasy V i VI, grono pedagogiczne i przedstawicielki biblioteki ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Henryka Sienkiewicza.

IMG_0111

IMG_0113

Dyrektor Książnicy Pruszkowskiej dokonał otwarcia uroczystości i przywitał uczestników spotkania.

Następnie uczennice odczytały fragmenty rozdziałów z książki Szymona Nowaka „Dziewczyny Wyklęte”, przywołując pamięć: ”Perełki”, „Wandy”, „Jagi”, „Krystyny”, „Jaśka”, „Marcysi”, „Czesławy”, „Ireny”, ‘Blondynki”, „Siostry Izabeli”, „Danki”, „Inki”, Sarenki”, Dziuni”, „Lali” i „Krysi”.

IMG_0105

IMG_0109

Spotkaniu towarzyszyła wystawka edukacyjna „Żołnierze Wyklęci”, ekspozycja książek oraz podkoszulka i medal z Biegu Żołnierzy Wyklętych, udostępnione przez czytelnika biblioteki.

DSC02675

DSC02669

DSC02666

Podczas spotkania wręczone zostały dyplomy okolicznościowe oraz wydawnictwa Książnicy Pruszkowskiej.

IMG_0117

IMG_0119

IMG_0120

Uroczystość mająca miejsce w Książnicy Pruszkowskiej zostało zgłoszona wcześniej do Kancelarii Prezydenta RP a, następnie po weryfikacji zamieszczona na liście wydarzeń ogólnokrajowych.

prez2

Dziękujemy za udział w spotkaniu przedstawicielom mediów lokalnych: TV-Pruszków, Andrzejowi Malczykowi z Głosu Pruszkowa i Edwardowi Besińskiemu z Podwarszawskiego życia Pruszkowa”.

IMG_0123

Fot. Tomasz Malczyk. Więcej w naszej Galerii.