Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Święto Książki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowej Wsi

IX Wystawa Czasowa „W Krainie Słowa Pisanego”

IMG_0028

Dnia 29 lutego 2016 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste otwarcie IX Wystawy Czasowej „W Krainie Słowa Pisanego”, zorganizowanej z okazji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020, a także Roku Henryka Sienkiewicza.

IMG_0041
W prace nad jej powstawaniem włączyli się uczniowie – kustosze Małego Muzeum Książki pod opieką pani Beaty Wiszniewskiej oraz kustosze Małego Muzeum Historycznego pod opieką pani Elżbiety Gąsior. Duży wkład mieli gimnazjaliści z klas drugich biorący udział w projekcie edukacyjnym z języka polskiego i historii, a także pozostali uczniowie z Koła Polonistycznego „Fascynacje Mazowszem” oraz Koła Historycznego.

Celem wystawy było propagowanie rozwoju czytelnictwa, ale także zgłębienie historii literatury i pisma. Uroczystość przecięcia wstęgi uświetniło przybycie gościa specjalnego – pana Grzegorza Zegadły, dyrektora Książnicy w Pruszkowie.

IMG_0037

Obecne były również pani Elżbieta Biczyk – przewodnicząca Rady Gminy Michałowice, pani Agata Tomaszewska-Antoniewicz – przewodnicząca Rady Rodziców, pani Hanna Majkowska – opiekunka biblioteki w naszej szkole, a także pani dyrektor Ewa Dymura oraz jej zastępczynie – panie Jadwiga Jodłowska i Bogumiła Kukwa. Z tej okazji samorząd gimnazjum zorganizował dzień tematyczny: uczniowie mieli przebrać się za ulubione postacie literackie lub pisarzy. Mieliśmy okazję podziwiać m.in. Anię z Zielonego Wzgórza, Białą i Czerwoną Królową z „Alicji w Krainie Czarów” oraz Froda Bagginsa z „Władcy Pierścieni”.

IMG_0040

IMG_0042

 

Wystawa dzieli się na pięć części. Pierwsza poświęcona jest w całości Henrykowi Sienkiewiczowi; na czas ekspozycji Małe Muzeum Książki udostępniło wszystkie pozycje tego autora ze swojego księgozbioru.

IMG_0055

Są to różne wydania, najstarsze pochodzi z roku 1839. Stoi tu również elegancki fotel oraz ozdobne biurko wykonane przez uczniów: Marię Judycką i Antka Bereszyńskiego; ścianę zdobi natomiast karykatura Henryka Sienkiewicza autorstwa absolwenta naszej szkoły Johannesa Utri, jak i również portret pisarza pędzla Antka Bereszyńskiego.

IMG_0053
Druga część to wystawa „białych kruków” – najstarszych książek w zbiorach Małego Muzeum Książki oraz Małego Muzeum Historycznego. Najstarsze eksponaty to książka do nabożeństwa z 1842 r. i powieści „Nicolo De’ Lapi” z 1880 r. oraz „Ogień” z 1901 r.

 

IMG_0029
W trzecim segmencie podziwiać możemy albumy, portfolia i książeczki wykonane przez uczniów klas drugich i trzecich gimnazjum w ramach zajęć artystycznych – niektóre są naprawdę piękne. Stoi tu też fotel bujany dla osób, które chcą usiąść i w spokoju zagłębić się w lekturze.

IMG_0057
Czwarta część wystawy to w całości stare magazyny pochodzące ze zbiorów Małego Muzeum Historycznego, opisane przez uczniów w ramach projektu edukacyjnego
z historii – m.in. „Świat Młodych” i „Promyk” – tutaj również możemy usiąść na fotelu bujanym, by przejrzeć czasopisma.
Ostatni, piąty segment, jest moim zdaniem najciekawszy – stoi tu stara ławka szkolna, a na niej zeszyty, kałamarz i pióra. Możemy również podziwiać przykład kunsztownej sztuki kaligrafii w Kronice Koła Związku Bojowników o Wolność i Demokrację Gminy Michałowice autorstwa Jana Glury, wystawę pięknych zakładek do książek i papier czerpany wykonany przez uczennice z Koła Historycznego. Rozwieszone są także plakaty tłumaczące pojęcie kaligrafii oraz prezentujące przedmioty, w jakie najlepiej się zaopatrzyć, zaczynając naukę pięknego pisania.
Naprzeciw ekspozycji, na gazetkach wywieszone są prace plastyczne autorstwa uczniów na konkurs „Mój ulubiony bohater literacki”. Różnorodność wykorzystanych technik i precyzja prac świadczą o talencie młodych autorów.
Oglądających wystawę z pewnością zainteresują ozdabiające ściany parafrazy przysłów i znanych cytatów, pełniące rolę haseł, opracowane przez uczniów tak, aby pasowały do tematyki ekspozycji – jak choćby: „Przez książkę do serca” czy „Carpe libris”. Ściany ożywiają też gazetki na temat polskich akcji czytelniczych oraz pisarzy i poetów młodego pokolenia, a także znamienny cytat: „Książka jest portalem do krainy wyobraźni”.
Podobnie jak przy okazji poprzednich wystaw czasowych, tak i w tym roku odbędą się lekcje muzealne dla uczniów szkoły podstawowej. Dzieci będą miały okazję wziąć udział w tworzeniu papieru czerpanego, a także poznać podstawy sztuki kaligrafii oraz historii pisma.
Z pewnością każdego odwiedzającego ucieszy to, że wystawa jest interaktywna – każdy eksponat można dotknąć, obejrzeć, przeczytać książki i czasopisma. CZUĆ TEN POWIEW HISTORII!
Ekspozycja jest podsumowaniem wielu miesięcy pracy, jak chociażby katalogowania
i opisywania książek, kolekcjonowania eksponatów, malowania dekoracji – jednakże moim zdaniem efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania, bo po sukcesie zeszłorocznej wystawy „W domu i zagrodzie” poprzeczka została ustawiona bardzo wysoko. Jako jedna z osób zaangażowanych w przygotowanie obecnej, jestem dumna z wkładu pracy i pasji ze strony uczniów, a także podziwiam to, ile serca włożyły nasze nauczycielki – pani Elżbieta Gąsior i pani Beata Wiszniewska – w to, by przedsięwzięcie mogło się udać. Mamy już plany dotyczące przyszłorocznych działań i głęboko wierzymy, że uda nam się zorganizować coś spektakularnego – wszak to będzie już X wystawa! – choć z pewnością nie będzie to łatwe.

Joanna Talarczyk i Mikołaj Kubicki IIIc

Publiczne Gimnazjum w Nowej Wsi

Foto- Tomasz Malczyk Głos Pruszkowa