Kazimierz – unicestwiona idylla
15 maja w Młodzieżowym Domu Kultury pokazaliśmy najnowszy film Wiesława Dąbrowskiego
Przed projekcją usłyszeliśmy wprowadzenie reżysera – Wiesława Dąbrowskiego – w tematykę filmu.
Film miał w Pruszkowie swoją prapremierę i wzbudził wielkie zainteresowanie. Szkoda tylko, że wśród nielicznych pruszkowian.
Po projekcji autor filmu spotkał się z widzami i odpowiadał na liczne pytania.
Fotografie: Tomasz Malczyk – Głos Pruszkowa
________________________________________
„Kazimierz – unicestwiona Idylla”
to dokumentalna opowieść o fenomenie miasteczka Kazimierz Dolny nad Wisłą, o jego minionej historii, a także współczesnej, artystycznej, magicznej aurze.
Film został objęty honorowym patronatem Prezydenta m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Unicestwiona idylla to „krzyk historii” o zbrodniczym gwałcie dokonanym na narodzie żydowskim, jego sztuce, cywilizacji i kulturze, bestialsko eksterminowanego w czasie II wojny światowej tylko dlatego, że byli Żydami.
Kazimierz w międzywojniu zasłynął jako symbiotyczne, wielonarodowościowe, wielokulturowe miasteczko, które społeczność żydowska nazywała swoim – sztetł, gdzie historia, architektura, natura i mieszkańcy tworzyli osobliwą mieszankę przeszłości i teraźniejszości, egzotyki i swojskości, gdzie mieszkało ubóstwo, cnota i żydowska pobożność.
Współczesny Kazimierz to ważny punkt na mapie Europy jako naturalne środowisko trwającej tu od ponad stu lat kolonii artystycznej z jej uwspółcześnioną formą Konfraterni Sztuki. To miasto galerii, wernisaży, plenerów malarskich i festiwali artystycznych. Poza Malarzami zadomowili się tu na stałe filmowcy, muzycy i poeci.
Film opowie także o fenomenie odrodzonego z ruin współczesnego Kazimierza Dolnego owianego artystyczno – literacką legendą, nieprzemijającym sentymentalnym magnetyzmem krajobrazowym, malarsko – filmowo – poetycką aurą i unikatowych walorach turystycznych i weekendowych eskapad. Kazimierz to perła renesansowej architektury w subregionie lubelskim.
Wiesław Dąbrowski