GENIUSZ I ŚWINIE – RZECZ O JACKU KARPIŃSKIM

11 grudnia w Sali Koncertowej Młodzieżowego Domu Kultury gościliśmy Piotra Lipińskiego

Z autorem znakomitej książki o Jacku Karpińskim – zapoznanym geniuszu komputerowym – pod tytułem Geniusz i świnie, rozmawiała  Janina Koźbiel z wydawnictwa JanKa, a spotkanie otworzyła projekcja  filmu „Co się stało z polskim Billem Gatesem?”, który posłużył za punkt wyjścia dla książki.

Nieco zapomniana postać wybitnego polskiego konstruktora maszyn cyfrowych i wynalazcy wzbudziła tego wieczoru wiele emocji oraz sprowokowała publiczność do licznych pytań, jak również do wspomnień związanych z jego wynalazkami.

Spotkanie z autorem mocno wydłużyło się ponad przewidziany standard, ale nikt nie żałował czasu spędzonego tego wieczoru w Sokole.

Fotografie – Tomasz Malczyk, Głos Pruszkowa

O Autorze:

Piotr Lipiński (1967), reporter historyczny.

Przez niemal dwadzieścia lat był związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor książek „Humer i inni” –  o pierwszym w III Rzeczpospolitej procesie zbrodniarza stalinowskiego, „Bolesław Niejasny” – o Bierucie, komunistycznym prezydencie Polski, „Ofiary Niejasnego” – o prześladowanych w latach stalinizmu, „Towarzysze Niejasnego” – o sprawujących władzę komunistach, „Raport Rzepeckiego” – o twórcy powojennego podziemia antykomunistycznego, pułkowniku Janie Rzepeckim.

Laureat wyróżnień Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz nominacji miesięcznika „Press” w kategoriach reportaż i wywiad.

W 2009 r. na łódzkim Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” otrzymał nagrodę prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za zrealizowany dla TVP 1 dokument „Co się stało z polskim Billem Gatesem?”.

O książce:

„Geniusz i świnie” to reporterska opowieść o Jacku Karpińskim (1927-2010), który w latach 70. minionego wieku zbudował w Polsce komputer szybszy niż pecety dziesięć lat później. Tyle że nic z tego nie wynikło – dla Polski, bo dla konstruktora i owszem – ogromne kłopoty.

Dlaczego geniusz nie odniósł tak oczywistego, wydawałoby się, sukcesu?

Czy dlatego, że żył w komunistycznym kraju? Czy dlatego, że jego konstrukcja mogła stać się realną konkurencją dla radzieckiego systemu komputerowego? A może dlatego, że miał trudny charakter? Na pewno łatwiej by mu było za granicą, ale tam, choć propozycji nie brakowało,  pracować nie chciał. Czy dlatego, że przez rodziców wychowany został na patriotę, a patriotyzm rozumiał nie tylko jako walkę – był żołnierzem legendarnego batalionu „Zośka” – ale też jako pracę dla kraju? I pracował, choć władze usuwały go z kolejnych zakładów pracy jako wroga ludu.

Piotr Lipiński szuka odpowiedzi na te pytania, badając archiwa, rozmawiając z ludźmi, którzy z Karpińskim pracowali, rozmawiając z bohaterem swej opowieści. W efekcie powstała książka, która nie tylko jest portretem intrygującej osobowości i obrazem specyficznego okresu naszych dziejów, ale pozwala też wnikliwemu odbiorcy wyczytać wiele ważnych i dziś sensów natury ogólniejszej.

Bohater książki „Geniusz i świnie” dostrzegał podobieństwa w komponowaniu muzyki i budowaniu cyfrowych mózgów. Uważał, że komputery to dzieła sztuki,  podobnie jak pisane dla nich programy. Konstruktorzy i programiści to artyści, którzy tworzą piękne, niepowtarzalne dzieła.

Miał przyjść na świat pod szczytem Mont Blanc. Przed II wojną światową jego ojciec poprowadził pierwszą polską wyprawę w Himalaje.

Walczył w Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim otarł się o śmierć.Po wojnie uznany za wroga ludu.

Pracując w latach PRL-u jako informatyk stworzył maszyny Akat-1 i KAR-65. Skonstruował genialny komputer K-202, lepszy od wielu ówczesnych zachodnich „mózgów elektronowych”. Kiedy wyrzucono go z pracy, zajął się hodowlą świń.