Kayo Nishimizu

Kayo Nishimizu jest pianistką, pochodzi z Japonii i od 1987 roku na stałe mieszka w Polsce.

W 2004 roku rozpoczęła realizację cyklu koncertów „Dzieła wszystkie Fryderyka Chopina”. Miejscem koncertów było Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie, zaś datę koncertów wyznaczały rocznice urodzin i śmierci kompozytora (1 marca i 17 października). Od 2005 roku 17 października o godz. 2.00 artystka wykonywała także koncert nocny upamiętniający dzień i godzinę śmierci Fryderyka Chopina w Paryżu (1849).
Do października 2009 roku Kayo Nishimizu zagrała wszystkie utwory Chopina na fortepian solo. W latach 2010 i 2011 pianistka wykonała przed publicznością także mniej popularne utwory Fryderyka Chopina, takie jak pieśni czy muzyka kameralna. Wykonała również utwory na fortepian i orkiestrę – w tym Koncerty fortepianowe f-moll i e-moll.

2005 rok przyniósł pianistce nagrodę Prezydenta Miasta Pruszkowa „Urbs Nova” w kategorii kultury – za działalność artystyczną w Pruszkowie ze szczególnym uwzględnieniem wykonania cyklu koncertów fortepianowych „Dzieła wszystkie Fryderyka Chopina”.

Kayo Nishimizu uwielbia muzykę rosyjską. W 2003 roku nagrała płytę z utworami „Obrazki z wystawy” Musorgskiego i „Romeo i Julia” Prokofiewa. Koncert fortepianowy b-moll nr 1 Czajkowskiego jest jej żelaznym repertuarem.

Od 2010 artystka organizuje co roku wiele audycji szkolnych, w których łączy muzykę z opowiadaniem i prezentacją multimedialną. Dbałość o rozwój kultury muzycznej i kształcenie w młodzieży potrzeby słuchania i umiejętności rozumienia muzyki klasycznej stanowi główny nurt szeroko pojętej działalności edukacyjnej pianistki.

Obecnie Kayo Nishimizu pracuje nad projektem albumów „Chopin’s music & stories”. Pierwsza płyta pt „Polska – miłość i żal” ukazała się w listopadzie 2012r., druga pt „24 Preludia – świat wyobraźni” w kwietniu 2013r.,  trzecia pt „Tańce – zabawa i tęsknota” we wrześniu 2013r., a Czwartą płytę tej serii nagrała w lutym i znany jest już termin wydania przypadający na kwiecień tego roku. Płyta będzie nosić tytuł „Fantazja dźwięków”.

Pianistka wspiera i bierze czynny udział w organizacji różnych koncertów i wydarzeń na rzecz promocji kultury i integracji różnych kultur. Angażuje się w wiele działań nie tylko jako pianistka i pedagog fortepianu ale także, jako tłumaczka i nauczycielka języka japońskiego oraz matka czwórki dzieci. 🙂