Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Nasz Dom

pruszkowskie pamiątki przeszłości

 

Maria Falska

Zakład wychowawczy „Nasz Dom”

ISBN 978-83-62144-28-0

oprawa miękka, 102 strony.

cena wydawcy 5 PLN

 

 

 

 

 

 

 

Kontynuując przywracanie zapomnianych pamiątek wydawniczych związanych z przeszłością naszego miasta, w postaci wspomnień, dokumentów, biografii oraz przyczynków edytorskich różnego rodzaju, oddajemy do rąk Państwa wznowienie szkicu informacyjnego z roku 1928, dotyczącego zakładu wychowawczego „Nasz Dom”.

 

Po pierwszej wojnie światowej Pruszków był bardzo zniszczony, a ludność zubożała. Mimo trudności, jakie przeżywano w mieście, mieszkańcy Pruszkowa nie odmawiali pomocy potrzebującym. W mieście zorganizowano bursy, w których dzieci znalazły opiekę i możliwość nauki.

 

Jednym z takich domów był wzorcowy sierociniec i zakład wychowawczy „Nasz Dom” przy ul. Cedrowej (dzisiaj Obrońców Pokoju 14), prowadzony przez Marię Falską, zorganizowany wraz z Januszem Korczakiem i Marią Podwysocką.

 

W „Naszym Domu” znalazły się nie tylko sieroty po tych, którzy zginęli  na wojnie, ale  także  sieroty społeczne.

 

Od 1921 roku domem sierot opiekowało się Towarzystwo „Nasz Dom”, z którego składek w latach 1927–1929 zakupiono plac na warszawskich Bielanach i wybudowano nowy budynek sierocińca. Patronat nad Towarzystwem sprawowała pani Aleksandra Piłsudska.

 

Formy pracy stosowane w „Naszym Domu” opisała Maria Falska w niniejszej publikacji.

 

 

 

 

 

* * *

 

 

 

 

 

Podobnie jak w wydanych w roku 2013 Pamiętnikach Ludwika Żychlińskiego również w tekście tej książki zachowano pisownię pierwodruku. Dla ułatwienia lektury współczesnemu Czytelnikowi dokonano jedynie niewielkich poprawek dotyczących głównie zapisu znaków interpunkcyjnych.