Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

GRYMASY KRÓLEWNY KASI

 2 czerwca, z okazji Dnia Dziecka, przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego Nr 13 spotkała niespodzianka

Do Przedszkola przy ulicy Antka 7 zaprosiliśmy krakowski Teatr Maska ze spektaklem pod tytułem Grymasy Królewny Kasi.

Mali widzowie byli zachwyceni. Poza nielicznymi ( grymaśnikami), którzy być może zawstydzili się troszeczkę. Wszystko jednak dobrze się skończyło.


Grymasy Królewny Kasi, to spektakl przedstawiony w baśniowej, atrakcyjnej dla dzieci formie. Zarówno postaci występujące w bajce, a więc Królewna, Król i Królewicz, ich stroje, jak i cała sceneria tworzą typowy klimat, niezmiennie kojarzący się dzieciom z miłymi i łagodnymi bajkami.

Główną postacią jest Królewna Kasia, która neguje wszelkie zasady grzeczności i dobrego wychowania. Grymaśna Królewna krzykiem i tupaniem nogami próbuje wymusić na otoczeniu spełnienie swych zachcianek. Zachowanie Królewny jest doskonałym przykładem dla małych widzów jak nie należy postępować. Dzieci mają możliwość zobaczenia z boku, jak bardzo niegrzeczne i sprawiające przykrość innym jest takie zachowanie.

Przedstawienie traktuje o grzeczności, dobrym wychowaniu i dobrych manierach. Pokazuje dzieciom jak ważne jest kontrolowanie własnych czynów i słów, jak miłe jest używanie czarodziejskich słów: „przepraszam”, „proszę”, „dziękuję”.

Jak każda bajka, widowisko  ma puentę. Jednak głównie jest to sympatyczna, cieplutka bajka, która na pewno zachwyci dzieci. A jeśli przy okazji wyciągną jakieś wnioski – to przecież tym lepiej.

Wychowanie dziecka powinno odbywać się poprzez działalność zabawową i twórczą. Również przedstawienia teatralne pomagają dzieciom odkrywać i tworzyć samego siebie.


Królewna Kasia jest najpiękniejsza, najlepsza….. Wymusza na otoczeniu by zawsze ją chwalono i podziwiano. Jeśli tylko coś Królewnie się nie spodoba natychmiast krzyczy i tupie nogami.

Królewna nie chce się uczyć twierdząc, że i tak jest najmądrzejsza. Król z Królową są zmęczeni krzykami i awanturami Królewny Kasi i postanawiają wydać córkę za mąż, licząc na to, że może jakiś wytrwały młodzieniec poradzi sobie z ich córunią. Urządzają bal. Jednak Królewnie żaden królewicz się nie podoba. Ten ma nos jak haczyk, ten znowu jest brzydki czy gruby. Królewna wyśmiewa wszystkich.

W końcu zjawia się Królewicz Julian, któremu Królewna Kasia się podoba. Martwi go jednak jej zachowanie. Jest gotów poślubić Kasię, by nauczyć ją dobrych manier. Nie jest to łatwe zadanie. Królewna kaprysi przy jedzeniu, chce jeść tylko słodycze, nie chce myć zębów, pije wodę z kranu i nie słucha Królewicza, który radzi jej by założyła czapkę wychodząc na spacer do ogrodu.  Takie zachowanie jednak Królewnie Kasi nie wychodzi na zdrowie. Źle się czuje. Widząc, że złe samopoczucie jest wynikiem jej niegrzecznego zachowania, postanawia się zmienić. Obiecuje być miła i nikomu już nie sprawiać przykrości. Przeprasza Królewicza Juliana, swoich rodziców oraz małą publiczność, że musiała znosić jej chimery.

Fotografie Tomasza Malczyka z Głosu Pruszkowa