Link do przyszłości

17 marca 2013 roku w Filii nr 7 Książnicy Pruszkowskiej gościliśmy Pawła Orzecha jednego z 30 młodych profesjonalistów, którzy w całej Polsce odwiedzają biblioteki w ramach projektu „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera”.

Spotkanie rozpoczęło się od quizu wiedzy na temat rynku pracy. Gimnazjaliści podzieleni na cztery grupy odpowiadali na pytania min.: jakie rodzaje zawodów są najbardziej narażone na bezrobocie? Co to jest startup? W jakim zawodzie nie brakuje pracowników?

Następnie młody profesjonalista – Paweł Orzech opowiedział kilka historii ze swojego życia zawodowego – poczynając od pierwszych zainteresowań aplikacjami na telefon komórkowy, aż do założenia własnej firmy zimującej się projektowaniem aplikacji mobilnych. Paweł Orzech szybko  znalazł wspólny język z gimnazjalistami. Nasz gość podsumował, że warto zajmować się tym co się lubi – chociaż często na początku drogi zawodowej mogą wystąpić trudności.

Kolejnym etapem spotkania była rozmowa na temat zawodów przyszłości oraz dyskusja w formie burzy mózgów „Czym jest sukces?”. Uczestnicy zapoznali się również z narzędziem do poznania potencjału zawodowego Praca Enter.

Na koniec spotkania uczniowie odpowiedzieli na pytanie: „Najbardziej zainspirowało mnie…”

Dziękujemy za udział w naszym programie.

zdjęcia: Paweł Orzech, Krystyna Stępień, Kamil Szurmak

Pozostałe zdjęcia w naszej Galerii

_________________________________________________________________

LINK DO PRZYSZŁOŚCI –  II edycja

Młodzi. Internet. Kariera

Według danych Eurostatu poziom bezrobocia w Polsce wśród osób poniżej 25. roku życia wyniósł 28,4 proc. pod koniec 2012 roku i w 2013 roku może przekroczyć 30 proc. Oprócz niekorzystnej sytuacji gospodarczej jedną z głównych przyczyn trudności w znalezieniu pracy przez młodych ludzi jest niedopasowanie ich kompetencji do wymagań rynku pracy, o czym mówi wielu ekspertów. Jest ono szczególnie odczuwalne w dynamicznie rozwijającej się branży nowych technologii. Komisja Europejska szacuje, że do 2015 roku w Unii Europejskiej zabraknąć może nawet 900 tysięcy specjalistów w tej dziedzinie. W odpowiedzi na ten problem firma Microsoft, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego powołały w ubiegłym roku „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera” – ogólnopolski projekt wspierający młodych ludzi z małych miejscowości w podejmowaniu świadomych wyborów zawodowych.
Celem projektu jest wspieranie młodych ludzi z małych miejscowości w planowaniu ich przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy. Projekt został objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

II edycja „Linku do przyszłości” wystartowała 14 października (w dniu inauguracji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery). W ramach projektu planowanych jest 300 spotkań z młodymi profesjonalistami, w których udział weźmie ok. 10 tysięcy uczniów i studentów.

Uczniowie szkół średnich i ostatnich klas gimnazjów z małych miejscowości biorący udział w spotkaniach organizowanych w ramach projektu będą mogli porozmawiać z młodym, inspirującym profesjonalistą, poznać jego drogę do sukcesu oraz dowiedzieć się jaką rolę w jego pracy odgrywają nowe technologie. Poznają także zawody, na które prognozowane jest zapotrzebowanie w przyszłości i wezmą udział w quizie, który pozwoli im zorientować się w aktualnej sytuacji i trendach na rynku pracy. Po spotkaniu będą mogli sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe za pomocą narzędzia „Twój Potencjał” opracowanego przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i dostępnego bezpłatnie na stronie www.praca-enter.pl, a także skonsultować uzyskane wyniki z doradcą zawodowym polecanym przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP. Przewidziano również spotkania online dla rodziców, podczas których dowiedzą się jak mądrze wspierać swoje dzieci w podejmowaniu wyborów edukacyjnych i zawodowych.

W nowej edycji projektu zachęcamy, aby spotkanie z profesjonalistą „Linku do przyszłości” rozpoczęło cykl spotkań na temat planowania przyszłości zawodowej. Oferujemy organizatorom wsparcie w zorganizowaniu kolejnych ciekawych i inspirujących spotkań z doradcami zawodowymi, lokalnymi przedsiębiorcami, przedstawicielami zawodów, w których ważną rolę odgrywają nowe technologie oraz studentami. W materiałach do pobrania dostępny jest poradnik ze wskazówkami, jak szukać gości na lokalne spotkania. Organizatorzy będą mieli również możliwość uczestniczenia w webinarium na temat sposobów nawiązywania współpracy z doradcami zawodowym. Wszystkim zainteresowanym udzielimy też wsparcia telefonicznego i mailowego w indywidualnych poszukiwaniach. Relacje z tych spotkań będą brały udział w konkursie (O przyszłości-lokalnie), w którym do wygrania są m.in. konsola xBox z kontrolerem Kinect oraz czytniki e-booków.

Ponadto planowane są również pilotażowe spotkania dla studentów. Będą oni mogli spotkać się z przedsiębiorcami – ludźmi sukcesu, którzy będą zachęcali ich do prowadzenia własnego biznesu i wykorzystywania możliwości jakie dają nowe technologie.