Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Dziesiąty Salonik z Kulturą


9 listopada w  Spółdzielczym Domu Kultury przy ulicy Hubala 5  „zagrał” po raz dziesiąty – Salonik z Kulturą

Listopadowy wieczór, listopadowe jesienne nastroje.

Refleksyjnie i lirycznie zagrał Krzysztof Nurkiewicz,


lirycznie i refleksyjnie zagrał i zaśpiewał również Tomasz KordeuszNastrój ożywił i diametralnie odmienił Krzysztof Daukszewicz swoim klasycznym, satyrycznym występem oraz komentarzem do czasów najnowszych

Poruszył też, a nawet całkiem rozruszał pruszkowską publiczność

Kto wie, co mogłoby nastąpić, gdyby Artysta nie skończył swojego występu.

Fotografował Tomasz Malczyk z Głosu Pruszkowa, a pozostałe fotografie w naszej Galerii

______________________________________________

Krzysztof Daukszewicz  – satyryk, felietonista, tekściarz, poeta, piosenkarz, gitarzysta i kompozytor.

Studiował w Olsztynie w WSP.

Lata 1975-1978 to początki działalności estradowej Krzysztofa Daukszewicza. Pełnił wtedy funkcję dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie oraz współtworzył kabaret Gwuść. Już w 1976 otrzymał drugą nagrodę na I Biesiadzie Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim, za swój autorski program Dookoła Wojtek. W 1977 otrzymał nagrodę Złote Rogi Kozicy na przeglądzie kabaretów w Zakopanem.

Po przeprowadzce w 1978 do Warszawy zaczął występować w kabarecie Na Pięterku Związku Polskich Autorów i Kompozytorów, z którym przestał współpracować po 3 latach. W latach 1979-1984 był kierownikiem literackim Teatru na Targówku, w którym wystawiono dwa jego programy: satyryczny Dziury na drodze, oraz musical dla dzieci Dzieci taty Zeusa.

W latach 1983-1986 współtworzył z Januszem Gajosem kabaret Hotel Nitz. W 1986 otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie na sztukę teatralną za antywojenna farsę Cycek. Od 1986 do 1990 występował w kabarecie Pod Egidą.

Krzysztof Daukszewicz występuje z własnymi programami satyrycznymi, realizował programy w TV. Jest autorem kilkunastu książek. Ma swoją rubrykę w tygodniku Przegląd.

Od 2005 jest stałym gościem programu publicystyczno-satyrycznego Szkło kontaktowe nadawanego na antenie TVN24. W 2011 roku Daukszewicz wziął udział w nagraniu utworu „Cudne Mazury” powstałego w ramach akcji „Mazury Cud Natury”, promującego region Mazur. Autor kompozycji Krzysztof „Dżawor” Jaworski znany z występów w grupie Harlem zaprosił do nagrań także innych artystów związanych z regionem w tym: Janusza Panasewicza z Lady Pank, Ryszarda Rynkowskiego, Piotra „Petera” Wiwczarka z Vader oraz Pawła „Draka” Grzegorczyka z zespołu Hunter.

Tomasz Kordeusz  – autor tekstów i wykonawca autorskich ballad, także kompozytor piosenek i muzyki ilustracyjnej dla potrzeb radia, telewizji, reklamy, itp. Autor haseł reklamowych, scenariuszy imprez artystycznych, kampanii reklamowych i PR. Członek Związku Polskich Autorów ZAKR, gdzie pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej i Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.
Jego piosenki zdobywały nagrody na wielu festiwalach i przeglądach w kraju i za granicą. Największy przebój pop – Mamy po 20 lat z muzyką Aleksandra Maliszewskiego w wykonaniu Haliny Benedyk – był piosenką roku 1987. W tej samej konfiguracji twórczej Kordeusz i Maliszewski stworzyli kilkadziesiąt piosenek wydanych na płytach i kasetach.
Jako wykonawca jest laureatem wielu przeglądów muzycznych, m.in. OPPA w 1983, 1986 i 2006, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, KRAM-u, PPA w Myśliborzu i wielu innych. W 1993 roku nakładem Radia Kielce S.A. ukazała się jego autorska kaseta – Ulicami chodzą aniołowie. Latem 2006 roku kielecka grupa muzyczna Mafia zdobywała anteny rozgłośni radiowych piosenką Życie takie jest z muzyką Tomasza Bracichowicza i tekstem Kordeusza. W jego dorobku twórczym jest ponad 200 piosenek.
W latach 1991-93 wraz z Markiem Terczem stworzyli dla Marioli Góry (Berg) program złożony z pieśni i piosenek zatytułowany Maria Magdalena, wydany na kasecie nakładem Kieleckiego Radia Jedność. Dla Marioli Berg Kordeiusz napisał także teksty i muzykę do większości piosenek z programu Show-szał, wydanych na kasecie nakładem Kuman Art.
Kordeusz pisze także dla dzieci. Piosenki jego autorstwa – Kołysanka dla misia, Hej, jaskółeczko, Musimy wierzyć – zwyciężały na wielu festiwalach w Polsce i za granicą.
Jest wciąż czynnym twórcą, koncertuje z własnym recitalem. Zainspirował też Kubę Stankiewicza i Ingę Lewandowską do pracy nad nowym projektem – Jobim.pl, gdzie przetłumaczył i napisał kilkanaście polskich tekstów do największych standardów Antônia Carlosa Jobima, m.in.: Desafinado, Dziewczyna z Ipanemy, Dindi, Wody Marcowe, No more Blues, Fala, Tristi, Corcovado, temat miłosny z filmu Gabriela, goździki i cynamon. Na wydanej w ubiegłym roku płycie Andrzeja Grabowskiego znalazły sie dwa utwory Tomasza Kordeusza – „My Jesteśmy Harlem” i ” Hydropiosenka”.
Na Festiwalu Gwiazd w Gdańsku w roku 2008 odbył się transmitowany przez TVP koncert Jest dobrze – piosenki niedokończone poświęcony pamięci Jana Himilsbacha i Zdzisława Maklakiewicza (reż. Janusz Kondratiuk, Krzysztof Materna). W koncercie wystąpiło wielu znakomitych wykonawców, a utwory do tekstów Kordeusza zaśpiewali Hanna Banaszak (Może to Sen) i Jacek Bończyk (Wszyscy polecimy w górę do nieba). Koncert ten został zarejestrowany na płycie CD.
Tomasz Kordeusz jest autorem i kompozytorem piosenki Nasze ulubione świętokrzyskie, która wygrała konkurs z okazji 10-lecia województwa świętokrzyskiego. W październiku 2008 otrzymał Świętokrzyską Nagrodę Kultury II stopnia za osiągnięcia twórcze.

Krzysztof Nurkiewicz

Urodzony w Opolu. Poeta, bard, autor tekstów, muzyki i wykonawca własnych, nastrojowych piosenek, twórca i autor programów kabaretu „Knur”.
Jest bardzo lubiany przez opolską publiczność, aktywnie działa na antenie lokalnych rozgłośni radiowych. Jego artystyczny dorobek nagradzany był na wielu festiwalach i przeglądach piosenek autorskich (nagroda główna i publiczności na festiwalu KRAM-u w 1980 r., nagroda Ministra Kultury i Sztuki za teksty autorskie w 1987 r., II nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki autorskiej w 1988 r.).
W czerwcu 2000 roku otrzymał Nagrodę Promocyjną Prezydenta Opola za działalność w dziedzinie kultury. W 1999 roku na XVI Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej otrzymał Główną Nagrodę im. Jonasza Kofty, co zaowocowało nagraniem pierwszej płyty autorskiej pt. „Do utraty snu”. W 2005 r. wydał swój drugi album pt. „Bardziej”.

Antoni Muracki  – bard, pieśniarz, poeta i tłumacz. Wykonawca poezji śpiewanej. Tłumacz i propagator twórczości Jaromira Nohavicy w Polsce.
Debiutował jako aktor dziecięcy w roku 1968 u Jerzego Antczaka w filmie „Dokąd wiodą te drogi”. W roku 1975 Życie literackie wydrukowało jego trzy wiersze. Jako pieśniarz debiutował scenicznie w 1981 roku w kabarecie „Nowy Świat”.
W połowie lat 80. ubiegłego wieku koncertował w ZSRR.
Od 2009 r. zajmuje się tłumaczeniem i popularyzacją czeskiego barda Jaromíra Nohavicy. Wydany plon tej działalności to m.in. trzy płyty autorskie i spektakl „Nohavica po polsku”.
Występuje z licznymi koncertami w Polsce, Czechach, a ostatnio także Niemczech.