ROZMOWY Z OJCEM LEONEM

6 października, w Młodzieżowym Domu Kultury gościliśmy najbardziej znanego benedyktyna w Polsce

Sylwetkę ojca Leona przybliżyła widzom Agnieszka Stefaniak.

Nasz Gość, swoim zwyczajem, z humorem i ogromnym dystansem do siebie obraz ten uzupełnił o nieznane powszechnie fakty i epizody ze swojej niezwykle bogatej biografii.

Biografii, która zainspirowała widzów do zadawania pytań

Lub wspominania dawnych spotkań z ojcem Leonem

„Traktujmy się, jak przeciwnicy – ale nie, jak wrogowie”. To tylko jedna z wielu niezwykle ważnych konstatacji, jakie usłyszeliśmy tego wieczoru.

Ogromna kolejka chętnych po autograf, dla wielu stworzyła okazję do krótkich rozmów „w cztery oczy” z naszym Gościem.

Padło sporo opinii, że spotkanie trwało zbyt krótko. Cóż… Takie spotkania ZAWSZE trwają zbyt krótko. To – być może powtórzymy.

Fot. Tomasz Malczyk – Głos Pruszkowa

Więcej fotografii, jak zawsze, w naszej Galerii

Leon Knabit, właśc. Stefan Knabit (ur. 26 grudnia 1929 w Bielsku Podlaskim) – polski benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta.

Jest synem listonosza zamordowanego przez gestapo. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Siedlcach. W latach 1945–1948 należał do Związku Harcerstwa Polskiego.

Ukończył 6-letnie studia w Siedleckim Wyższym Seminarium Duchownym (1948–1954). Święcenia kapłańskie przyjął w Siedlcach 27 grudnia 1953 od biskupa Ignacego Świrskiego. Przez kilka miesięcy w 1954 administrował podnowotarską parafią w Gronkowie. W 1955 pełnił funkcję rektora kościoła w Brzegach. Od września do grudnia 1955 duszpastersko pomagał w Rozwadówce, a do czerwca 1956 był duchownym ojcem Małego Seminarium Duchownego w Siedlcach.

W latach 1956–1958 był kapelanem i rektorem Domu Diecezjalnego w podżywieckiej Pewli Małej. W czasie służby duszpasterskiej jako kapłan diecezjalny został mnichem benedyktyńskim w Tyńcu. Od 1959 do początku lat 90. pracował jako katecheta. Śluby zakonne złożył 15 sierpnia 1960, śluby wieczyste tego samego dnia, 3 lata później. Lata 1963–1970 to okres, kiedy urzędował jako proboszcz w parafii w Tyńcu. W 1972 otrzymał absolutorium zaocznych studiów katechetycznych. Od 1979 należy do Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”. W latach 1983–1993 był przeorem w archidiecezji poznańskiej w Lubiniu. W 1988 został proboszczem parafii Najświętszej Marii Panny w Lubiniu (do 1991). W latach 90. XX w. mianowany został przeorem opactwa.

W maju 2007 otrzymał nagrodę Laur Krakowa XXI w.

Jest znany ze swojej otwartości, dobrego kontaktu z młodzieżą i poczucia humoru. Był bliskim znajomym papieża Jana Pawła II. Jest autorem kilku publikacji; pracuje w mediach. Jego książka Sekrety mnichów, czyli sprawdzone przepisy na szczęśliwe życie, napisana wspólnie z o. Joachimem Badeni, wyróżniona została Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca w styczniu 2008. Prowadził programy w Telewizji Polskiej „Ojciec Leon zaprasza”, „Salomon” oraz „Credo”; był jednym z redaktorów półrocznika „Cenobium”. Obecnie prowadzi program „Ojciec Leon zawodowiec” w kanale Religia.tv.

23 grudnia 2009 „w uznaniu wybitnych zasług w działalności duszpasterskiej, za krzewienie wiary i zasad moralnych wśród dzieci i młodzieży” został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.