Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI 2013Światowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 IV, w dniu urodzin Andersena. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia, projektując i rozsyłając plakat z mottem. Polska była gospodarzem tego dnia w roku 1977, motto „Książka moim oknem na świat” wymyślił Wojciech Żukrowski, a sam plakat projektował Jerzy Czerniawski.
W tym roku gospodarzem dnia są Stany Zjednoczone, plakat projektował Ashley Bryan, a autorką motta „Bookjoy Around the World…” jest Pat Mora.

“Bookjoy Around the World
We can read, you and I.
See letters become words,
and words become books
we hold in our hands.
We hear whispers
and roaring rivers in the pages,
bears singing
funny tunes to the moon.
We enter spooky gray castles,
and in our hands flowering trees climb
to the clouds. Bold girls fly;
boys fish for sparkling stars.
You and I read, round and round,
bookjoy around the world”

„Radość z książek ogarnia świat
Możemy czytać, Ty i ja.
Zobacz jak litery stają się słowami
a słowa książkami
w naszych dłoniach.
Z ich kart słyszymy szepty,
ryk rzek,
wesołą piosnkę niedźwiedzi
nuconą do księżyca
W szarych, upiornych zamkach
z naszych dłoni strzela w niebo
kwitnąca gałąź. Dziewczyny zrywają się
do lotu, chłopaki gonią błyszczące gwiazdy.
Czytamy – ty i ja, więcej i więcej,
Radość z książek ogarnia świat”


Ashley Bryan
, amerykański artysta, pochodzi z Karaibów, a wychował się w zróżnicowanej etnicznie dzielnicy Bronx.
Jest jednym z najbardziej cenionych ilustratorów w USA, został nominowany przez amerykańską sekcję IBBY do nagrody Hansa Christiana Andersena oraz został uhonorowany prestiżowymi nagrodami takimi jak Laura Ingalls Wilder Award, Regina Medal oraz Coretta Scott King-Virginia Hamilton Award, W roku 2008 otrzymał tytuł Lwa Nowojorskiej Biblioteki Publicznej („New York City Library Lion”) za „najwyższe osiągnięcia w swojej dziedzinie sztuki”.

Pat Mora, poetka i autorka przesłania Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej w roku 2013, pochodzi z w El Paso w Teksasie, napisała ponad 40 nagrodzonych książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Wychowana w dwujęzycznej rodzinie Pat Mora, była nauczycielka, zainicjowała akcję na rzecz piśmienności El día de los niños, El día de los libros/Children’s Day, Book Day (Día), obecnie realizowaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarskie. Za swe książki Pat Mora otrzymała wiele nagród takich jak Pura Belpré Award, Américas Award, Golden Kite Award, Tomás Rivera Mexican American Children’s Award.

W Filii nr 7, z okazji „Światowego dnia książki dla dzieci”, odbywają się lekcje biblioteczne i spotkania czytelniczo-plastyczne z udziałem wychowanków PKPS oraz dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 4 „Pod kasztanem” i Przedszkola Niepublicznego „Bursztynek”.

Źródło informacji i grafika: www.ibby.pl