Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016

 

P  O  L  E  C  A  M  Y

darmowy eBook fantasy do pobrania

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

WSZYSTKIE ODCIENIE CZERNI

Nie ma książek moralnych lub niemoralnych. Są książki napisane dobrze lub źle.
Oscar Wilde (z książki Portret Doriana Graya)

1 marca naszym gościem była Ilona Felicjańska.

 

Spotkanie prowadził Paweł Sztompke

A fragmenty powieści czytała znakomita aktorka – Magdalena Warzecha


Autorka głośnej książki Wszystkie odcienie czerni  zaraz na wstępie przyznała się do tremy, bowiem było to jej pierwsze spotkanie z czytelnikami.  I jeśli ktoś liczył na sensację, to srodze się zawiódł. Pruszkowska publiczność potraktowała naszych gości z wielką życzliwością.

Ilona Felicjańska niewiele mówiła o swojej powieści. Dużo natomiast mówiła o sobie i niezwykłych okolicznościach powstawania książki. Z ogromną szczerością opowiadała burzliwe koleje swojego życia, wspomniała o bolesnych momentach swojej kariery, bez wstydu mówiła o upadkach. Tą szczerością i bezpretensjonalnością podbiła serca publiczności. Nad sceną fruwały dobre anioły.

A z widowni padały pytania – często bardzo osobiste, na które nasz gość odpowiadał z właściwą sobie szczerością.

Tradycyjna, długa kolejka po autografy zakończyła ten wzruszający wieczór.

Fotografie Tomasza Malczyka z Głosu Pruszkowa.

Pozostałe do obejrzenia w naszej Galerii.

 

 

„Ilona napisała naprawdę dobrą, trzymającą w napięciu książkę. Dajcie jej szansę! Przeczytajcie!” – zachęca do lektury Dorota Wellman.

 

 

 

Wszystkie odcienie czerni

 

 

Brak wiedzy może być zaletą… Podobno Wałęsa dokonał swego czasu tak wiele, bo po prostu nie wiedział, że tego zrobić się nie da… Ja również czegoś nie wiem. Otóż, naprawdę nie mam większego pojęcia, kim jest Ilona Felicjańska. Widać nie obracam się na właściwych stronach i w odpowiednich kręgach, by to wiedzieć. A gdybym wiedziała, wszystko mogłoby wyglądać zupełnie inaczej. Być może czułabym dziką satysfakcję oznaczając za wartościowe dwu-, trzyzdaniowe opinie osób, które wcale nie przeczytały jej książki do końca, (o ile w ogóle) a które próbują zmieść ją z powierzchni ziemi. Być może pisalabym złośliwe komentarze na różnych stronach i krzyczała „PISANIEM POWINNI ZAJMOWAĆ SIĘ PISARZE!” Bo obserwując ile ich się pojawiło, zaczynam wierzyć, że niektórzy pisarzami po prostu się rodzą… Mogłabym robić wiele rzeczy, z zadowoleniem mrucząc „Nooo teraz to jej dowaliłam!” Ale Ilony Felicjańskiej nie znam i takie zachowania raczej mnie drażnią niż bawią. Dopiero po przeczytaniu książki wyszukałam parę podstawowych informacji na temat autorki. (Tak, teraz to AUTORKA!) Ale te informacje pozostawiam dla siebie, bo w końcu piszę recenzję książki a nie felieton na temat Felicjańskiej.

 

„Wszystkie odcienie czerni” mają być thillerem erotycznym, tak przynajmniej sugeruje okładka. Hasło z jednej strony intryguje, z drugiej nietrudno o założenie, że mamy przed sobą kolejną książkę, która próbuje się wybić na nie do końca dla mnie zrozumiałym sukcesie Greya. Warto porzucić obawy i spróbować, bo choć w książce erotyki nie brakuje, z całą pewnością nie wpisuje się w falę, a znacząco od niej odbija i to w bardzo dobrym kierunku.

 

Już po pierwszych stronach książki miałam ogromną ochotę napisać list dziękczynny do autorki. Za sprawą jej bohaterki, Anny, wróciła mi wiara, że erotyczne uniesienia nie są zarezerwowane wyłącznie dla nieśmiałych, młodziutkich dziewic, które dopiero co robią pierwsze niepewne kroki w dorosłym życiu. Anna to 35-latka, żona i matka dwójki dzieci. Dość przewrotnie w książce kilkakrotnie pojawia się myśl, że jest ona „prawie dziewicą”. Poślubiła bowiem pierwszego mężczyznę, który poprowadził ją do bram rozkoszy… Dopiero po wielu latach bycia wzorową matką i żoną ulega tajemniczemu kochankowi. Przy czarującym biznesmenie rozkwita na nowo…

 

Stop! Zanim zaczniecie podejrzewać, że bohaterka co chwila będzie rozpadać się na tysiące kawałków śpieszę poinformować, że pomyliliście książkę! Bohaterka i owszem, odkryje wiele nowych przyjemności, ale jej fascynacja jest opisana w sposób zdecydowanie bardziej realistyczny. Moim skromnym zdaniem o wiele ciekawszy niż bezkrytyczne ach! i och! na które skazują nas inni autorzy. Kochanek jest jak najbardziej czarujący i uwodzicielski, jednak gdy podczas którejś z kolei schadzki, jego wybranka znika w łazience, zamiast siedzieć na łóżku i dyszeć niczym niewyżyty pies, domagający się zaspkojenia … spokojnie ogląda telewizję. Kochanek najwyraźniej nie przeszedł również kursu z odczytywania myśli. Nie każdy jego eksperyment wzbudza zachwyt kochanki. Czasem tak jak w życiu, bywa po prostu … średnio.

 

Opisy zbliżeń w wydaniu Felicjańskiej były dla mnie bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Są one bardzo odważne i szczere, nadal jednak w granicach dobrego smaku. Choć w tym przypadku każdy z nas wyznacza swoją granicę i książka w odczuciu co poniektórych czytelników może posuwać się za daleko. Osobiście jednak od dawna czekałam na tak opisane sceny erotyczne i co tu kryć, wypociny autorki wielkiego bestsellera przy opisach Felicjańskiej, przypominają raczej podnietki porządnej pensjonarki niż coś szokującego i mocno erotycznego.

 

Odnoszę zresztą wrażenie, że autorka traktuje to całe erotyczne szaleństwo, jakie od pewnego czasu nas dotyka, z lekkim przymrużeniem oka. Jej bohaterka pracuje w wydawnictwie i zastanawia się nad wydaniem własnego erotyka. Jak na mój gust to dość przewrotne…

 

Być może właśnie za sprawą tego zajęcia, na kolejnych stronach czytelnik może mieć wątpliwości, co właściwie się dzieje. Czy erotyczne sceny z kolejnymi mężczyznami to prawda, zaprzeczająca teorii, że bohaterka była „prawie dziewicą”? Być może są to fantazje kobiety, która pozostając wierną jednemu mężczyźnie, daje upust potrzebom, których po latach mąż już nie zaspokaja? A może mamy tu do czynienia z książką w książce, pisaną przez naszą bohaterkę? Odpowiedź na to pytanie pozostawię czytelnikom.

 

Wbrew pozorom książka wcale nie ogranicza się do jednego tematu. Podczas gdy Anna dzieli swoje dni pomiędzy erotyczne doświadczenia z kochankiem, a planami wydania własnej, odważnej książki, jej mąż musi stawić czoło wyjątkowo trudnej sprawie, w której, jak szybko się okazuje, nie brak ofiar śmiertelnych. W tym czasie małżeństwo nie ma jeszcze najmniejszego pojęcia, że ich działania, choć przecież wcale ze sobą nie związane, prowadzą ich w niebezpieczną pułapkę i już niedługo rozpocznie się dla nich walka o przetrwanie…

 

Zręczna intryga sprawia, że akcja książki gwałtownie przyspiesza a mocna dawka adrenaliny sprawia, że książkę po prostu trzeba przeczytać do końca. A zakończenie naprawdę zaskakuje…

 

O „Wszystkich odcieniach czerni” mogę powiedzieć wiele dobrego. Ciekawy pomysł, odważna erotyka, świetny język, czego można chcieć więcej? Niestety jeden drobny szczegół zdecydowanie wpłynął na mniej entuzjastyczny odbiór. Podobnie jak ja w tej recenzji, tak samo autorka w książce poświęciła bardzo dużo uwagi jej erotycznej stronie. I choć podejście do erotyki jest naprawdę dobre, zabrakło równowagi pomiędzy nią a pozostałymi wątkami. Misternie skonstruowana intryga zostaje zepchnięta gdzieś na sam koniec, pozostawiając czytelnikowi uczucie rozczarowania, że nie pojawiła się dużo wcześniej. Gdyby tak było, książka zasługiwałaby na najwyższą notę, udowadniając że można napisać książkę z dużą dawką erotyki, a mimo to wnikliwą i interesującą. Pomimo zaburzenia proporcji, książka naprawdę może się podobać i dla niejednego czytelnika będzie stanowić wspaniałą, intrygującą przygodę. Co bardziej dociekliwi być może odkryją jeszcze więcej, czytając pomiędzy wierszami…

 

Osobiście jestem pod dużym wrażeniem. Oczywiście książka nie trafi w gusta wszystkich czytelników, najwięcej problemów będą z nią miały osoby o bardziej konserwatywnych poglądach, jednak czytelników, którzy gustują w tego typu klimatach, gorąco zachęcam, by pozbyli się uprzedzeń i zaryzykowali przygodę z tą książką. Jeżeli przestaniecie spoglądać na książkę przez pryzmat kolorowych pism, jest duża szansa, że będziecie bardzo mile zaskoczeni…

 

http://alison-2.blogspot.com/2013/02/wszystkie-odcienie-czerni.html

 

Так "Игры маникюр делаем сами"я начал, отторгнув все чудесное и необъяснимое.

Кто бы мог подумать, что в таком месте можно встретить человека!

Надо "Скачать торрент фильма карты деньги два ствола"заметить, что я никогда особенно не увлекался картами, а тем более "Томагавк x5 инструкция"не играл систематически, но в силу ""некоторых обстоятельств сносно играл в вист и знал, что не "Ответственный за пожарную безопасность приказ"всякий меня обыграет.

Здесь наказывали кого-то из рабов.

Кружа по плоту, француз прижал голову к правому рукаву куртки О’Гормана; рукав плотно охватывал запястье ирландца и касался кисти, в которой тот держал "Патчи для симс 2"свой грозный нож.

Рассказ Обердофера освещал начало трагедии.

Стараясь не терять бдительность и боясь уснуть, Мейтланд сосредоточился на меркнущем свете, проникающем с лестницы.

То, что большинство из них похожи на нас, вовсе не означает, что они поступают подобно нам.

Жаль, что Чиуну придется положить конец его карьере именно сейчас, а не потом, когда он прославится подобно Наполеону, Александру или Цезарю.

Но они начнут прочесывать трассу.

Держись подальше от этой комнаты!

Серые костюмы всегда прибавляют роста, а Биллов костюм был очень серый.

Они живут в мире призраков, вампиров и домовых, и их ужас перед этими сверхъестественными существами "Мафия 4 игра"есть подлинная трусость.

Простодушный матрос усмотрел в этой так вовремя посланной им пище всемогущую руку Провидения.

Что касается меня, то я только делал вид, что я так же весел, как и мои спутники.

Запасливость и бережливость не "Скачать учебники по маркетингу"были свойственны ему; наоборот, стоило большого труда заставить его приняться за обычную дневную работу.

За небольшую сумму вы ее не получите, возразил первый.

Скажу только одно, "отказали в автокредите"ответил молчаливый вождь вождей, не соизволив даже подняться с места.

Голова чудовища поднялась, повернулась, снова раскрылась пасть.

Он посмотрел направо и увидел, как "Скачать игры на мобилу безплатные"Ким Кайли выскочила из моря и понеслась по песку к кондоминиуму, где находился ее номер.

Пока валы и "Скачать песни отрывками на звонок"оси лязгали, а "Dc universe online live"механизмы метались, она тряслась.

Это имя дано тебе мной совсем недавно.

Так уж пусть лучше это произойдет на моем пути к благородной цели.

Она не спускала глаз с этого окошка.

Да и заметить их можно было, только приподнявшись на несколько дюймов над водой.

Но если сей почтенной женщине угодно будет переждать у нас, так я думаю, что лучше всего нам присесть и посидеть себе спокойно, пока погода наладится и можно будет снова взяться за работу.

Вот настоящая Венера это так же верно, как то, что я христианин и солдат!

Но и без того нетрудно узнать в них смертельных врагов Карлоса Вискарру и Робладо.

Так как солдатам запрещено ходить в бордели, то он безусловно в одном из них.

Вряд ли это тот, которого мы ищем.

Из-под плаща появился ключ, и большой засов "Собаки Справочник" нехотя уступил "Новогодние торты и выпечка с Александром Селезневым" нажиму женской руки.

Я слышу сигналы моих разведчиков.

Приезд ирландского юриста в "Копи царя Соломона" такой напряженный момент вызвал массу толков в форте, в "Администрирование Mac OS X v10.6 Основы обслуживания…" поселке и на окрестных плантациях.

Ничего не поделаешь,-серьезно "Учебник английского языка" ответил Швейк.

А если бы он не проснулся, ни ему, "Атлас Иваново Ивановская обл." ни его трем спутникам не "Двенадцатая карта" пришлось бы, пожалуй, больше увидеть человеческое лицо, разве "Ландау-Дробанцева Воспоминания" только в предсмертной агонии, взглянув в глаза друг другу.

На деле же "Китайский ресторанчик" это хотя небольшая, а все же лодка корабельная гичка, в которой "ЕГЭ 2012 ФИПИ" сидят шестеро.

А "Леди Бэтмен" я бы совсем там остался, сказал Толька.

Глупый и "Царевна Несмеяна" ленивый не уживаются в этом "Яма" водовороте кипучей деятельности "Музей Орсе Париж" и наслаждений.

У нее возникла "Давай уйдем вместе" надежда, что Мориса Джеральда не "Монтень Опыты" было в поселке.

Бриллиантовое кольцо было найдено "Кто вы Доктор Живаго Расшифрованный Пастернак" у маленькой девочки в "Жди до полуночи" центре Оклахома-Сити.

Не выламывайся, строго сказал "Игры в любовь" Ильин.

Да спросите у капитана Шнабеля, "От мозгового штурма к большим идеям" где он покупает эту ореховую настойку, и купите две бутылки.

Гребцов там много, да и весел "Марка страны Гонделупы. Лучшие повести" достаточно,-чего доброго, они нас "скачать фильма подмена" в самом деле нагонят.

Я объяснила ему, насколько распространено это вещество "игра дороги рима скачать" вода.

Небольшие дома, ранчо бедняков, различаются в "скачать radio record" засисимости от трех разных климатов "Тузик и другие собаки" жаркого, умеренного и холодного, которые, "крёстная семья скачать" в свою очередь, зависят от высоты местности.

воскликнула маленькая Лали, "гдз по по алгебре 8 класс макарычев" догадавшись, что значит это слово, "игру мотокросс скачать на телефон" хоть оно и было сказано на чужом языке.

сказал я, в Бог знает "Смысл икон" какой раз.

А теперь я чуточку вздремну до "видео рецепт скачать" Вены,-объявил обер-фельдкурат.