OSTY KWITNĄCE

Cena – 15 PLN

osty kwitn

Edytorska sensacja – bibliofilski rarytas

Nakładem Pruszkowskiej Książnicy ukazał się reprint unikalnego, okupacyjnego wydania wierszy Stanisława Kowalczyka, pruszkowskiego poety rozstrzelanego przez Niemców w sierpniu 1944 roku.

Książka, broszurka właściwie, została wydrukowana przez tajną pruszkowską drukarnię w nakładzie zaledwie 26 ( numerowanych) egzemplarzy w 1943 roku i wydawało by się – przepadła. W zbiorach Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów na Stawisku zachował się Numer Pierwszy z dedykacją dla Iwaszkiewicza – opiekuna i mentora Poety. Ten właśnie egzemplarz posłużył do obecnej edycji. Dzięki miłości pruszkowskiej Biblioteki do ksiąg wszelakich, wiersze staną się dostępne szerszemu niż dotychczas gronu czytelników a reprint stanie się cennym dokumentem minionej epoki.

O Stanisławie Kowalczyku
Do reprintowej edycji tomiku Osty kwitnące, wydanego pierwotnie również w Pruszkowie w roku 1943, trzeba dodać kilka słów o samym Stanisławie Kowalczyku. Urodził się w 1917 roku w Tule. W 1920 rodzina przeniosła się do Polski. Zamieszkali w Pruszkowie, przy ulicy Stalowej. Poeta wcześnie stracił ojca, matka powtórnie wyszła za mąż.

Kowalczyk ukończył pruszkowską szkołę powszechną im. T. Kościuszki oraz gimnazjum im. T. Zana. Był członkiem Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół” i występował w teatrze amatorskim. W latach gimnazjalnych poznał swoją przyszłą żonę, Annę Głowacką. Ślub wzięli w czasie wojny, ona zmarła w 1942 przy porodzie, ich córka dwa tygodnie później.

Debiutował Kowalczyk jako prozaik w “Kuźni Młodych” w 1934 roku. Do wybuchu wojny był studentem polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

W czasie okupacji publikował, pod pseudonimem “Lapis”, ostre utwory satyryczne w podziemnym “Demokracie” i “Moskicie” (w którym pełnił funkcję sekretarza redakcji) oraz anonimowo w Kalendarzyku złodziejskim na rok 1944. Przygotował wybór wierszy Kradzieże brylantów dla planowanego na po wojnie wydawnictwa “Wisła”.

Od 1943 roku pracował w Biurze Informacji i Propagandy komendy Głównej Armii Krajowej. 23 sierpnia 1944 w kolejce EKD jadącej do Podkowy Leśnej zatrzymano go wraz z dwoma innymi mężczyznami i rozstrzelano przy stacji w Otrębusach. Pochowany został na cmentarzu w Pruszkowie.

Wiersze ocalały, zarówno w zasobach “Wisły”, jak i na Stawisku, w archiwum Jarosława Iwaszkiewicza, który podczas wojny często gościł u siebie młodego poetę. Dla ocalenia pamięci o Stanisławie Kowalczyku wiele uczynił Henryk Krzyczkowski – najbliższy przyjaciel.

Po wojnie w prasie publikowane były poszczególne utwory autora Ostów kwitnących.

Но и „начисление процентов по кредиту„противник также хорошо владел этим оружием.

Она с трудом удерживалась от „Музыка скачать сандра„смеха.

Судя по многочисленным следам на траве, это был большой отряд.

Вы ведь знаете, „Смотреть мультфильм винкс беливикс бесплатно„про кого я говорю.

Я поднял хлыст, но „Скачать клип дай дай„Гайар не стал дожидаться удара и, поспешно юркнув „Жжизнь без трусов книга скачать„в дверь, спустился с веранды.

Они приветливо принимали Ринггольда в доме, по-видимому считая его своим будущим зятем.

Я чувствовал, что „программа видеонаблюдение скачать„становлюсь все слабее.

Такими делами „жизнь без подгузников скачать„ведьмы не занимаются.

Это было до войны, объяснил Иббл.

Я уже один раз сказал, что не в состоянии удержать тебя, если ты „скачать игру doom 4„уже принял решение.

Скверно, что подача „скачать балет лебединое озеро видео„электроэнергии началась так скоро, ведь „скачать animal джаz (альбом)„я хотел добраться до него и „реферат по экономике на тему деньги„разделаться с ним до того, как здесь восстановится „Логика, мышление.Для занятий с детьми от 4 до 5 лет.„какое-либо подобие порядка.

Гар переложил рукоять „песню ранеток я не забуду тебя скачать„меча в правую руку так, что головка эфеса оказалась между большим и указательным пальцами.

Наконец Лунная Птица достиг желаемого выступа, удобно устроившись на „Тайная жизнь тела: клетка и ее скрытые возможности„нем, он тоже посмотрел вниз.

Я „Кондуит и Швамбрания„как будто остановился где-то в возрасте от „Практическая журналистика: учебное пособие„двадцати до тридцати лет и таким остаюсь до сих пор.

Я „Диета по методу Гогулан. Долой лишний вес„вместе с ней наслаждался этими абстрактными отверстиями, оставленными в ее теле деталями ее же автомобиля.

В творении Чиуна было „Этот удивительный фетр!„немало намеков на любовь „Анна Каренина„Римо к видам западного побережья Корейского полуострова, хотя Римо лишь раз посетил Синанджу, да „Подружки„и то только для „Дожить до рассвета„боя.

И только когда они уже выбрались из комнаты и приблизились к дальней галерее, некоторые из них осознали, что „100 лучших блюд для малыша. Быстро, просто и полезно!„все это „Церковное привидение. Собрание готических рассказов„время они шли, затаив дыхание.

Мэнген на кровати громко стонал, лежа поверх тела своей мертвой любовницы.

Они были в „скачать сериалы обмани меня„сотню локтей высотой, как сказали его советники.

Она „скачать игру сталкер история прибоя через торрент„пересекает небольшие ручьи, вьется среди холмов, иногда „цыганочка с выходом песня скачать„пересекает и их.

Вы, американцы, иногда совсем как дети.

Однако звезда „скачать смс смс бокс„подобного типа не является „Скачать mov converter crack„цельным телом, а ее плазма более „скачать программу джава„жидка и прихотлива в движениях, чем метан или горящая нефть.

Ее больше не „бесплатная программа для создания печати скачать„волновало то, как долго они будут „сериал просто мария скачать„искать Антурус.

Глава 7 „Tes 5 skyrim патчи„В чудесной роще царства Маркона Вирджиния Тэллент разговаривала с „безплатно скачать максим нежность„незримым собеседником, докладывая о том, что повидала за прошедший день.