BRONISŁAW CHAJĘCKI – NIEZNANY BOHATER WARSZAWY I PRUSZKOWA

chajecki

ISBN 978-83-926204-9-5

cena wydawcy 25 PLN

Edytorski rok Pruszkowskiej Książnicy kończymy książką zarówno ważną, jak i efektowną.

Praca Mirosława Wawrzyńskiego o Bronisławie Chajęckim wypełnia istotną lukę w opisaniu najnowszych dziejów naszej Małej Ojczyzny.

Bogato ilustrowana unikalnymi fotografiami i dokumentami, z pokaźnym aparatem naukowym – jest próbą podsumowania dotychczasowej wiedzy na temat człowieka, który odegrał niezwykle istotną rolę nie tylko w historii Warszawy i Pruszkowa, ale również w historii Polski.

Jeszcze przed Świętami dostępna w pruszkowskich księgarniach i bibliotekach, może stanowić cenny prezent gwiazdkowy dla miłośników historii.

Książka jest owocem wielu lat badań rozmaitych materiałów i dokumentów, zgromadzonych m.in. w Archiwum Akt Nowych oraz Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej dotyczących Bronisława Chajęckiego (1902-1953). Postaci dziś mało znanej, lecz której losy były powiązane z takimi osobami jak m.in.: Jakub Berman, Bolesław Bierut, Jerzy Braun, Antoni Chruściel, Władysław Gomułka, Anatol Fejgin, Jan Stanisław Jankowski Aleksander Kamiński, Michał Karaszewicz-Tokarzewski, Bolesław Kontrym, Stefan Korboński, Janusz Korczak, Julian Kulski, Włodzimierz Lechowicz, Juliusz Rómmel, Marian Spychalski, Stefan Starzyński, Józef Światło, Antoni Zawadzki.

Jego biografia była z tego powodu mocno wpleciona w najnowszą historię Polski oraz dzieje dwóch sąsiednich miast: Warszawy i Pruszkowa. Można by nią obdzielić co najmniej kilka osób, ponieważ był on między innymi: harcerzem, członkiem pruszkowskiego POW, wychowawcą w pruszkowskiej bursie, nauczycielem, przedsiębiorcą, pracownikiem samorządowym warszawskiego magistratu, delegatem prezydenta miasta na Warszawę Pragę, dyrektorem Miejskiego Biura Dzielnicowego Warszawa Praga, a także komendantem organizacji podziemnej na Pradze, twórcą Służby Ochrony Powstania na Pradze; zastępcą, a potem komendantem Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa miasta Warszawy; oficerem Wojska Polskiego 1945-46 oraz jedną z ofiar mordu sądowego popełnionego w więzieniu na Mokotowie w 1953 roku. Padł ofiarą ostrej i brutalnej walki politycznej o władzę stoczonej między Bolesławem Bierutem a Władysławem Gomułką w latach 1948-1956.

Mirosław Wawrzyński (dr nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego) interesuje się od lat najnowszymi dziejami Polski. Jest autorem licznych publikacji o tematyce społecznej i politycznej opisujących współczesne a także dawniejsze sprawy naszego kraju – w tym książek: Fundacje w Polsce (1997) i Samopomoc i samoorganizacja w Polsce od XIX do XXI wieku (2007). Jego teksty drukował m.in.: Biuletyn IPN, MARS, Niepodległość i Pamięć. Autor interesuje się również historią działań militarnych – głównie lotniczych, w latach 1936-1956, co zaowocowało kolejnymi artykułami i książkami.

Расскажите все с самого начала, попросила она.

Я хочу увидеть д-ра Шалотт, Эйлин Шалотт.

Она надеется побеседовать там с призраком леди Агаты.

Вам нужно вон то красное кирпичное здание.

Он вспомнил о сне и о том удовольствии, какое ему доставило ночное путешествие.

Затем боадил рванул свою голову, вырвался из моей руки и, широко распахнув пасть, мотнул головой вниз.

Друэ тотчас же ” „поднимет тревогу; в ” „конце концов Людовик XVI будет взят под стражу.

Вы ” „с Гарденом болтаетесь здесь.

Ты мне „ключи и частоты спутниковых каналов„нужна, чтобы освежить „игры похожие на гта 4„память, хотя маловероятно, чтобы кто-то из нас забыл ту ” „ночь, когда был убит Каларан.

не зная зачем, напевал он, продолжая идти.

А через тридцать ” „дней такую ленту уничтожают.

В ” „наступившей тишине слышно было, как Маргарита постукивает ножкой по полу.

Перед глазами стояли ” „куски крольчатины, оленины, птичьи ножки, бизоньи ” „отбивные.

Казалось, что кое-кто был одет в традиционные костюмы, ” „кое-кто по новой ” „моде.

Простыня не порвалась, и ” „потому Гасси был ” „предприятия”>Аудит предприятия”счастлив.

Происходящее ” „отличалось ” „от его первой ” „попытки на горе Меру и не имело ничего общего с тренировками, которые они устраивали вместе с Алисой.

Он перебрался в высокую башню и долго смотрел оттуда на восток.

Но она все идет, и там, где она ступает, падают горы.

Войску, совершающему далекие переходы, „stalker скачать мод„не нужны крепкие каменные темницы, куда заключают „скачать с песни с мира„преступников в городах всего мира, но даже в походном ” „лагере должно существовать ” „определенное место для пленных и нарушителей порядка.

Горластые, ” „невыносимо жизнерадостные воробьи приличный городской совет ” „давно бы лишил их вида на жительство.

Комната осветилась сверкающими переливами ” „огней, по стенам заскакали причудливые ” „тени.

Я тоже решила выпить за компанию, сказала она.

Подлетев поближе, я ” „разглядел, что полотнища света не стоят застывшими рядами.

Ядро „Текстовый редактор лексикон„рассеялось, словно газовое облако при взрыве сверхновой.